https://goo.gl/images/Spi884
DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

 

 

To, s čím se poslední dobou čím dál častěji setkávám, mě vede k napsání dobře míněného varování před neuváženou koupí štěňátka bez průkazu původu nejen plemene shih-tzu..

Poslední dobou se doslova ,,roztrhl pytel“ s podvodnými množiteli, kteří se za účelem rychlého zisku neštítí používat k odchovávání štěňátek jedince, kteří byly z chovu vyloučeni pro zásadní exteriérovou vadu, v horším případě pro vážné, geneticky podmíněné onemocnění. Dokonce jsem se setkala i s tím, že z kříženců různých plemen (většinou malých, společenských) udělají ,,raritu“ a směle prodávají ze několik tisíc korun…On se totiž vždy najde někdo, kdo se ,,chytne“….

Setkávám se s různými plemeny a slýchávám mnoho příběhů jejich majitelů. Vídám hodně ,,zaručeně“ čistokrevných pejsků, kteří s plemenem, kterým mají být, mají společný jen počet tlapek…

Pokusím se uvést zásadní důvody, proč být při koupi štěňátka VELMI OBEZŘETNÍ.

Zásadním důvodem je bezpochyby

ZDRAVÍ:

luxace kolenní čéšky, fontanela, vysoký stupeň dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů, pozitivní nález vyšetření očního pozadí, cystinurie, vrozená srdeční vada atd. – to vše jsou závažná onemocnění, která se snaží poctiví chovatelé v chovu eliminovat, to znamená, že jedinci, u nichž se některá z těchto nemocí projeví, NEMOHOU být puštěni do chovu a stát se tak rodiči štěňátek s PP. Inzertní servery a časopisy se ale přímo hemží nabídkou štěňátek bez PP právě po takových rodičích…a zcela jistě Vám takový množitel pravdu o rodičích štěňátek nepoví….Je známo mnoho případů, kdy se člověk ,,výhodnou koupí“ takového štěňátka pěkně spálil! Počáteční radost z koupě štěňátka bez PP často o polovinu levnějšího než štěňátka s PP, brzy vystřídá rozčarování v podobě čím dál častějších návštěv veterinárního lékaře..za pár měsíců mohou účty za léčbu dosáhnout i několika desítek tisíc korun a i tak není jistota, že se pejska podaří zachránit! A nešťastnému majiteli nezbývá nic jiného, než oči pro pláč, neboť ten, kdo mu štěně prodal (většinou bez kupní smlouvy) je schopen popřít, že ho kdy vůbec viděl…

 

Zde je důvod druhý ,

POVAHA:

Setkávám se čím dál častěji se společenskými plemeny, jejichž povaha má pramálo společného s tou, která se uvádí ve standardu plemene. Nervová labilita, hysterie, bázlivost a z ní vyplývající agresivita..to je hodně velký problém, vezmu-li v potaz fakt, že pojem ,,PLEMENO SPOLEČENSKÉ má význam ,,dělat lidem společnost“. A jsem pevně přesvědčena o tom, že hysterický, nervově labilní pes se sklony útočit ze strachu na vše, co se pohne (někdy včetně svého majitele) nebude asi tím nejlepším společníkem..U jakých pejsků se s tímto nejvíce setkávám? U těch BEZ PRŮKAZU PŮVODU !…Kde je příčina?

1) štěňátko možná bylo s láskou odchováno, ale ve své genetické výbavě si nese nežádoucí povahu některého ze svých předků, který byl právě proto vyřazen z chovu a nezodpovědný majitel se přesto rozhodl odchovávat štěňátka…

2) štěňátko se narodilo u ,,množitele“, v podmínkách, v nichž bych nepřála narodit se ani mouše…Úmyslně takového člověka nazývám ,,množitelem, nikoli chovatelem, neboť jeho praktiky nemají s řádným chovem nic společného. Cílem takového člověka je ,,prodat co nejvíc štěňat v co nejkratším čase za minimálních investic“.  Zní to hrozně, že? Fenky žijící mnohdy celý život v klecích, chlévech ba i králíkárnách jsou pouhým ,,výrobním prostředkem“ takového ,,milovníka zvířat“. Myslíte, že se takovým štěňátkům dostane správné socializace? To znamená společných her, pohlazení, naslouchání lidského hlasu? Zapomeňte! Takové štěňátko nic z toho nezná…možná se toho dočká až od člověka, který si ho koupí, což bývá už příliš pozdě. To, jak a kde štěňátko vyrůstá, má zásadní vliv na celý jeho příští život. A to si bohužel málokdo uvědomuje. Štěně, které nezná lidskou ruku už v ranné vtiskávací fázi, případně ji zná v tom negativním slova smyslu, si k ní důvěru těžko vybuduje. Možná se ji časem naučí pouze tolerovat a to je málo na příštích několik let společného soužití…Není smutnější pohled, než pohled na štěňátko krčící se a klepající se v rohu místnosti, když na něho promluvíte nebo se k němu chcete přiblížit… z takového uzlíčku nervů se nestane sebevědomý pes, ale pouze ,,velký uzel nervů“.

P.S.: Bohužel, s tímto přístupem se lze setkat i v některých chovatelských stanicích odchovávajících štěňátka s PP.. vše je o lidech, proto doporučuji osobní návštěvu u chovatele a nebude-li se Vám cokoli zdát, raději odjeďte..

 

Třetí důvod:

EXTERIÉR neboli VZHLED

Jako vhodný příklad se mi jeví plemeno jorkšírský teriér…můžete vidět ,,zaručeně čistokrevné“ jorky v úctyhodné velikostní škále od kilových až po téměř 15ti kilové…s ušima nahoru, dolu, do stran (ani by mě nepřekvapilo, kdyby některý měl uši tři..)…v barvách všelijakých..a jejich povahu ve většině případů snad ani raději nebudu komentovat…

A shih-tzu? Už jsem se setkala s několika zaručeně ČISTOKREVNÝMI šicunkami – tedy alespoň jejich majitel mi tvrdil, že se jedná o shih-tzu, neboť bych to sama nepoznala…Pro mě coby chovatelku tohoto plemene otřesné..Někteří z těchto majitelů šicunek bez PP měli možnost vidět mou smečku či šicunky mých přátel, kteří mají rovněž chovatelskou stanici a byli dost překvapeni, jak se jejich ,,shih-tzu bez PP“ od těch našich ,,poněkud“ liší…

 

Nejčastější LŽI, které můžete slyšet u množitelů štěňat BEZ PRŮKAZU PŮVODU (dále jen ,,bez PP"):

  1. ,,štěňátko nemá PP, protože se narodilo jako sedmé…či Bůhví kolikáté!“….tak jen pro Vaši informaci – toto už mnoho let neplatí a nárok na průkaz původu má každé štěňátko, které je odchováno v souladu s chovatelským řádem..Takže pokud toto uslyšíte, doporučuji se rozloučit a hovor ukončit.
  1. ,,naše Žofinka má PP, ale my nechtěli jezdit na výstavy a pan doktor nám řekl, že by fenka měla mít jednou za život štěňátka, tak jsme ji nechali připustit sousedovic Béďou…“ …tak toto můžete slyšet často, taková štěňátka mohou být ve výsledku pečlivě odchována, ale opět nemáte jistotu, jaký je vlastně původ takových štěňat..Ani samotný majitel fenky neví o původu (a třeba i vadách) milého Bédi vůbec nic... Každopádně žádný veterinář by neměl doporučit odchov štěňat bez PP, ale měl by majiteli fenky navrhnout kastraci.
  1. ,,Přijeďte paní (pane), mám na výběr štěňátka několika plemen! Určitě si vyberete! Ano, jsou bez PP, protože na výstavách je to všechno domluvený... štěňata jsou předražená a nutili by Vás do výstav! To je hrozný paní(pane)! Já Vám prodám štěně jen za 3tisíce a že budou ty Vánoce, tak já Vám ho prodám dřív, ať máte dáreček…budou mu čtyři týdny, aspoň si na Vás rychle zvykne!“….ANO! To není černý humor, to jsem si nevymyslela, to je smutný fakt…Pokud toto (nebo něco podobného) uslyšíte v telefonu, máte tu čest s podvodným množitelem…!! U takové osoby naleznete v majetku nejčastěji směsici tzv. ,,právě módních plemen“. A nechtějte vědět, jak končí fenky, které již odrodily dostatek štěňat nebo už plemeno přestane být ,,módní“…Žádný slušný chovatel Vás do výstav NUTIT nemůže, může Vám účast na výstavě doporučit, pokud Vám prodává štěňátko, které se jeví velmi nadějně. Záleží pak na Vás, zda výstavu zkusíte či ne. Je to o vzájemném vztahu ,,Vy versus chovatel“. Ne ze všech štěňátek s PP mohou být budoucí šampioni, některá štěňátka se mohou narodit v ne zcela ideální barvě, velikosti atd. a taková štěňátka, která mají samozřejmě PP, mohou být ideálními společníky pro majitele, kteří nemají zájem účastnit se výstav. Další věc: štěňátka se NESMÍ prodávat dříve, jak od ukončeného 49. dne věku, čili od OSMÉHO týdne! Do té doby MUSÍ být štěňátko u své matky a sourozenců a užívat si tuto důležitou fázi socializace, na kterou má právo! Pokud Vám někdo nabízí štěně dřív, tak věřte, že to není pro Vaše krásné oči nebo proto, aby Vám udělal radost, ale proto, aby ho už nemusel krmit a investovat do očkování!! A Vy budete mít ,,zavařeno na pořádný problém“…Takže POZOR! Nohy na ramena a pryč od takového člověka!!

 

Doufám, že jsem Vás od neuvážené koupě štěňátka bez PP odradila, neboť nyní již víte, co se Vám může přihodit. Cena štěňátka je tou nejmenší investicí v porovnání s mnoha lety, které se svým pejskem strávíte. PP opravdu není jen ,,vstupenkou na výstavy“, na které se Vám třeba jezdit nechce. Průkaz původu je pro Vás především garancí původu, jistotou, že si kupujete plemeno, které chcete a že jeho rodiče nemají žádnou zásadní zdravotní ani exteriérovou vadu.

 

Cena štěňátka s PP se odvíjí od kvality toho konkrétního štěňátka a dle kvality jeho rodičů. Chovatelé štěňátek s PP mnohdy investují nemalou částku za krytí své feny majiteli krycího psa nebo přímo do koupě kvalitního krycího psa v zahraničí. Často se jedná o částky v řádech tisíců - desetitisíců Kč ! Chovatel štěňátek s PP, kterému na jeho odchovech záleží, kupuje kvalitní krmivo jak pro štěňátka, tak pro jejich maminky. Dbá na řádné odčervování a očkování. Na odchov štěňátek čerpá dovolenou, mnohdy i neplacené volno, aby se mohl smečce malých raubířů věnovat.  A v neposlední řadě - nekončí u něho zájem o štěnátko  jeho prodejem! A to je důležité! Štěňátko Vám prodá na základě Kupní smlouvy a je pro něho samozřejmostí Vám v budoucnu poradit, pomoci s úpravou atd. Často vznikne mezi majitelem štěňátka a chovatelem přátelský vztah na mnoho let a to je – řekla bych – k nezaplacení.

Musím však říci, že i řádný chov je především ,,o lidech“ a i mezi majiteli chovatelských stanic můžete narazit na ,,různé“  lidi. Zde je však výhoda, že v případě hrubých prohřešků může (měl by..)zasáhnout proti takovému chovateli Klub zastřešující dané plemeno nebo jemu přímo nadřazené instituce. Pokud se Vám u chovatele ,,něco nezdá“, s koupí štěňátka nespěchejte. Doporučuji Vám navštívit více chovatelských stanic a ,,udělat si obrázek“. Nebojte se ptát na vše, co chcete vědět! Chtějte vidět matku štěňátek! Nenechte se odbýt odpovědí typu:,, přinesu Vám ukázat to ,,Vaše“ štěně, do chovatelského zařízení Vás z přísně hygienických důvodů nepustím!“ I to jsem zažila a za chovatelským zařízením se skrývala stará stodola, kde se o hygieně opravdu mluvit nedalo..Na druhou stranu však respektujte, že na návštěvu ke štěňátkům Vás chovatel přijme až budou větší, určitě ne k několikadenním miminečkům. Bylo by to stresující jak pro jejich maminku, tak nebezpečné pro samotná štěňátka, která ještě nemají dostatečnou imunitu vůči případným infekcím zaneseným z venku. Chovatel by měl svá štěňátka ,,znát“, měl by Vám umět poradit s výběrem štěňátka.

Na závěr Vám děkuji, že jste můj článek dočetli až sem.

Přeji Vám šťastnou ruku při výběru Vašeho budoucího psího kamaráda! Při jeho výběru použijte nejen rozum, ale i srdíčko! Jak pravil klasik - ,,koupí štěňátka získáte jedinou lásku, kterou si lze koupit za peníze“. A možná i nové přátele, kteří svými psími kamarády doslova žijí.

 

S přáním těch nejkrásnějších zážitků s Vaším budoucím čtyřnohým miláčkem

Ing. Sylva Lanková

 

 

 

aktualizováno: 13.07.2024 21:42:36